Evde Ders Çalışma Nasıl Olmalı ?

Evde Ders Çalışma Nasıl Olmalı ?

Dünyayı saran ve ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını, bütün sosyal alanlardan ve öğrencilerin okullardan uzak kalmasına yol açtı. Öğrenciler geleceğin yapı taşlarıdır. Okullarımızdan uzak kaldığımız bu kısıtlı günlerin, daha verimli ve başarılı geçmesi için planlı olmayı yaşam tarzı haline getirmek zorundayız. Etkili ve verimli ders çalışma bir öğrenciyi başarıya götürecek en önemli faktörlerden biridir. Bu zor dönemde, kendisi için daha iyi ve planlı çalışacağına dair söz veren ve uygulamaya geçen öğrenciler, bu zor dönemi daha verimli kullanarak, eğitim öğretim hayatlarına olumlu katkı sağlayabilirler. Hedeflerimize ulaşmak için verimli çalışma yöntemlerinin neler olduğunu öğrenmeli ve uygulamaya koymalıyız.

Okulda olduğumuz dönemin en başına dönün ve konuları ders kitaplarınızdan tarayın ve özellikle eksik kaldığını düşündüğünüz konuları seçerek not alın ve EBA üzerinden, ders kitaplarınızdan ve çeşitli çevrimiçi kaynaklardan bu konulara ulaşarak dinleyin ve dinlerken mutlaka not da alın. Not alarak dinlemek ve çalışmak, konsantrasyonu arttıracak ve konuya daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda görsel hafızanızı da destekleyecek; daha kalıcı öğrenme sağlayacaktır.

Başarılı olabilmek için mutlaka amacın açık ve net bir tanımının yapılmış olması, kişinin buna inanması gerekir. Amaçlar davranışları başlatır, sonuçlarda bu davranışların etkisiyle elde edilir. Plan, sanıldığı gibi sadece ders çalışma sürelerini planlamak için yapılmaz. Planın en önemli işlevi aynı zamanda kendinize zaman ayırmaktır. Hangi dersi ne zaman ve nasıl çalışmanız gerektiğini düşündükten sonra sıra plan yapmaya gelir. Plan yaparken hangi aralıklarda hangi derse çalışacağınızı, dinlenmek için ne kadar vakit ayıracağınızı ve uyuyup uyacağınız saati belirlemelisiniz. Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek ve hedeflerinize ulaşabilmek için günlük ve haftalık planlar yapmak çok önemlidir. Bir gün önceden ve bir hafta önceden bitirmeyi hedeflediğiniz konular için planlar yapın. Son ana yığılmış olan konular sizi yalnızca strese sokar ve veriminizi büyük oranda düşürür.

Herkes bedensel, zihinsel, duygusal yapıları, ilgileri ve yetenekleri bakımından birbirlerinden farklıdır. Öğrencinin ilk olarak kendini tanıması gerekir. Kendini tanıyan öğrenci, planını oluştururken hangi derse ne sıklıkla çalışacağını bildiği için planı uygulaması daha kolay olacaktır. Zamanın verimli geçebilmesi için gün için yalnızca ders çalışmak yerinde çalışma saatlerinin beraberinde, spor, eğlence, dinlenme gibi aktiviteleri de planına dahil etmelidir. Çalışılan odanın ısısından, uyku düzeni, kaygı, telefon ve sosyal medyaya kadar birçok etken ders çalışırken veriminizi düşürecektir. Örneğin programınızda 40 dakikalık bir çalışma aralığı varsa o 40 dakika boyunca çalışacağınız ders dışında hiçbir şeyin dikkatinizi dağıtmaması gerekir. Bu sebeple ruhen ve fiziki olarak olumsuz etkenlerden arınmış olunmalı.

Günlük olarak kullandığınız çalışma defter ve kitaplarını üzerinde bulundurabileceğiniz bir çalışma masanız olmalı. Çalıştığınız odada takvim ve saat bulundurmalısınız. Odanın ışığı yeterli olmalı. Odanızı sık sık havalandırmalısınız. İnsanda dikkat her an dağılabilir yapıdadır. Çalıştığınız ortamı dikkatinizi toplayacak materyallerle donatmalısınız. Örneğin duvara hedeflerinizin yazdığı kağıtlar asabilirsiniz. Ayrıca çalışma masasında telefon ve yiyecek bulundurmamalısınız, bunlar dikkatinizi en çok dağıtacak etkenlerdir.

Aynı zaman diliminde birden çok derse, konuya odaklanmaya çalışmak veriminizi düşürecek, sıkılmanıza ve ders çalışmak istememenize sebep olacaktır. Ders çalışırken farklı kaynaklardan yararlanmak, çalışılan konu ile ilgili daha geniş bilgiler edinmemizi sağlar. Kullandığınız kaynakların güncel ve güvenilir olmasına dikkat edip, çeşitlendirmelisiniz. En temel kaynağımız EBA'dır. Canlı Dersler sırasında veya dijital ortamlar vasıtası ile öğretmenleriniz ile iletişim kurarak; onlardan da yardım alabilirsiniz. Bunun yanında ders kitaplarımız, yardımcı kaynaklardan ve çevrimiçi güvenilir kaynaklardan da yararlanabiliriz.

Karnınız açken derse odaklanmanız neredeyse mümkün olmayacaktır. Karnınız tokken ise üzerinizde bir ağırlık hissediyor olursunuz. Yemek yedikten yarım saat sonrasında tuvalet ihtiyacınız varsa giderip çalışma masasının başına öyle geçmelisiniz. Saatlerce ders çalışmak yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Bir süre sonra veriminizi tümüyle kaybetmiş olacağınız için zamanınız da boşa gidecektir. 30-40 dakikada bir çok uzun olmayacak şekilde 10 ya da 15 dakikalık molalar verin.

Birol KURT

birolkurt@gmail.com