Panik Atak Nedir ?

Panik Atak Nedir ?

Dr. Mustafa Güveli panik atak nedir, panik atağın sıklığı ve tedavi gibi konulara değiniyor. Uzm. Psikiyatrist Dr. Mustafa Güvelinin diğer yazılarına, www.psikoturk.net internet sayfasından ve çeşitli videolarına https://www.youtube.com/channel/UC3s1Tg0b6hbG5m95Z7-VLjg  kanalından ulaşabilirsiniz. 

Aşağıda sayılan 13 bedensel ve bilişsel belirtiden en az dördünün eşlik ettiği yoğun korku ve rahatsızlık hissi vardır. 

*Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama 
*Terleme 
*Titreme ya da sarsılma 
*Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma 
*Soluğun kesilmesi 
*Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı duyma 
*Bulantı ya da karın ağrısı 
*Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma 
*Derealizasyon ya da Depersonalizasyon (Dış dünya yada kendisi gerçekliğini kaybetmiş gibi hissetme. 
*Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu 
*Ölüm korkusu 
*Uyuşma ve karıncalanma duygusu 
*Üşüme ürperme ve ateş basması 

Bu belirtiler genellikle 10 dakika gibi bir sürede yoğunlaşarak doruk noktada sıkıntı verir sonra da genellikle yavaş yavaş azalır. Bu durum bir kez olursa panik nöbet olarak isimlendirilir. Ancak tekrarlamalarla gideceğinden kişi ne zaman olacak diye beklentiden dolayı sıkıntı duymaya başlar ki buna beklenti anksiyetesi denir. Bu anksiyete nedeniyle dışarı yalnız çıkmaktan korkmaya yanında birisi olmadan uzağa gitmekten kaçınmaya başlar. Tekrarlayan panik nöbetlere ve kaçınma davranışının eşlik ettiği duruma panik bozukluk denir. 
Genel olarak anksiyete bozuklukları (genel karekteri sıkıntı olan bir grup rahatsızlık) toplumun %8.3’ünde görülür. Panik bozukluğun görülme sıklığı ise % 1.5- % 3.5 (artalama olarak kadında% 2.1, erkekte % 0.6) Görüldüğü gibi kadınlarda daha sık görülür. Başlangıç yaşı: Ergenliğin sonları - 30 yaş civarındadır. 

Bu bozukluğun tedavisi yapılmadığı taktirde genellikle kişinin sosyal işlevselliğini kıstlamaya başlayan bir hal alır ki; Sosyal mesleki işlevselliğin bozulması ile kişinin ekonomik kayıpları da başlar. Bu durum hastalığın şiddeti ile doğru orantılıdır. Tedavisinde ilaçlar ve psikoterapi kullanılır.

Kaynak : www.psikoturk.net

Uzm. Dr. Mustafa Güveli
Psikiyatrist