Yaşamayı Başarmak Üzerine İmgesel Deneme

Yaşamayı Başarmak Üzerine İmgesel Deneme

Emile Coue'nin sevdiğim bir sözü var: “ Yaşamak istediğimiz şeyin şok derece kolay olduğunu düşünün; böyle düşünürseniz gerçekten kolay olacaktır.” Bizi yolumuzdan alı koyan şey  önyargılarımız değil mi? Tecrübe dediğimiz de, önyargılarımızı kırdığımız anların toplamı. Coue’nin bahsettiği hafife almak, zorlukları yok saymak değil. Olumlu düşünmenin gücüne inanmak.

Nick Vujicic, kol ve bacak yokluğu ile kendini gösteren tetra-amelia sendromuyla doğmuş. Birçok kez intihar etmeyi denemiş fakat sonunu getirememiş. “İçimde hayata dair güçlü bir bağ vardı, koparamadım.” der. Yaşamını, hayata nasıl tutunduğunu anlatmak istemiş sonraları. Bugün dünyanın en çok tanınan motivasyon konuşmacısı,evli ve iki çocuk babası. 

Bizi özgür kılan isyankarlık değil; kendi yolumuzu seçebilmemiz. Kafamızla yüreğimizi dengelediğimiz an, aşamayacağımız hiçbir zirve yok. Her şeye rağmen vazgeçmemek: Ömür denilen kısacık ânı anlamlı kılmak için yegane yol. 
Tolstoy, bisiklete binmeyi öğrendiğinde 67 yaşındaydı. Şimdilerde “Tolstoy’un Bisikleti” tabiri ilham vermek için kullanılan bir kalıp. 

Bir dağın eteğinden doruklarına baktığınızda, geri dönmek ilk seçenek gibi dursa da, kanatlarımızı keşfetmek için ilerlememiz gerekiyor. Çünkü sevgili okur, yaşamak zahmetlidir ve zaman alır.

Arif Kevenoğlu     @mavikedi35