SEN BEN OLSAYDIN! !

SEN BEN OLSAYDIN! !

Ben olsaydımla başlar bütün yaşanılanlar ...Senin içinde, benim kırıntılarım olmadan nasıl ben olabilirsin?

Odam zifiri karanlık , penceremin önünde küçük bir ışık sızıyor . Gözlerim dalmış yansıyan ışığa doğru kendimi bıraktım .Işığa baktıkça o şekilleniyor, tenime sıcak esintisini hissettiriyordu . Odamdaki karanlık beni savururken ,penceremdeki ışık beni hayata bağlıyordu. Odamın ıssızlığı karanlık taraflarıma ışık tutarken , penceremdeki ışık umudumu besliyordu. 

Zaman zaman her şey üst üste geldiğinde dışarıyı suçlarsın ,”neden bunları yaşıyorum” demeye başlarsın  ;bu nedenler sonrasında şekillenir, nedenlerini alıp sarılıp yüzleşirsin. Günler geçer, aylar geçer ,yıllar geçer zaman alır;bu zaman seni büyütür , şekillendirir.Sıcak olur , soğuk olur  yanarsın kavrulursun göz yaşların dolar taşar. Geriye dönüp baktığında hepsi deneyimin olur.Yılların verdiği kırgınlıklar  ,üzúntüler birer birer perdeyi aralamana sebep olur . Dışarıda aradığın nedenlerin hepsi içinde saklanıp bekler .Seni yavaş yavaş hapseder bekler; zamanı geldiği an içindeki sen,  nedenlerinle yüzleştirir. Düştüğün anda göz yaşların süzülür gider ,yeniden kalkmaya çalışırken tekrarı gelir. Hiç bitmeyen bu döngüde anlamaya çalışırsın,çözümü dışarda ararken bilmezsin ki çözümün içinde olduğunu... Suçlamayı baş tacı yaparsın , yaşanılanlara sığınıp mağdur olmaya devam edersin. Geriye dönüp yıllarına üzülür tekrar ayağa kalkmaya çalışırsın ve karşına birileri gelir “ben olsaydımlara” başlar. Mevlana'nın bir sözü var: “Benim hayatımı yargılamadan önce ,benim ayakkabılarımı giy ve benim geçtiğim yollardan, sokaklardan ,dağ ve ovalardan geç! Hüznü , acıyı ve neşeyi tad... Benim geçtiğim senelerden geç ,benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk ve aynı yolu tekrar git ,benim gittiğim gibi!!!Ancak ondan sonra beni yargılayabilirsin.”

Sizin yaşadığınız hayatı tatmadan ,sizin deneyimlerinizi kucaklamadan, size söylenen kelimelerin, cümlelerin anlamı yok .Sen olsaydın belki de deneyimlerinin arasında kaybolurdun.Ben olduğum için , bütün yaşananlar ... Sen,ben olamazsın.....

ÖZLEM KUL
@ozlemkulyoga