iPhone Satışları Düşmeye Devam Ediyor

iPhone Satışları Düşmeye Devam Ediyor

2019'un 3. Çeyreğinde açıklanan rakamlara göre, iPhone satışları düşmeye devam ediyor. Listenin başında Samsung var ve satışlarını arttırmış. Huawei Amerika ile yaşadığı sorunlara rağmen satışlarını arttırdı ve Xiaomi ve Oppo 3. sıradaki Apple'ı izlemeye devam ediyorlar. Bu arada Rusya'nın aldığı ve Putin tarafından imzalanarak 2020 den itibaren geçerli olacak olan yasa gereği, yerli yazılım ile işletilmeyen akıllı telefonların Rusyada satışını engelleyen karar, 2020 de pazar paylarında değişikliklere yol açacak. 

Dünyadaki son kullanıcılara yapılan akıllı telefon satışları 2019 3. Çeyrek ve 2018 3. Çeyrek karşılaştırmalı olarak aşağıdaki tabloda inceleyebiliriz. 

Toplam satışlar 2018'den 2019'a yaklaşık 2 milyon 400 bin adet azalırken; Samsung satışlarını 6 milyon, Huawei 13 milyon arttırmış, Apple ise 5 milyon düşürmüştür. Xiaomi ve Oppo ise yerlerini korumuş ;diğer bütün markaların satışları 15,5 milyon adet azalmış görünüyor.

MecmuaM.CoM olarak bizim asıl dikkatimizi çeken ise; milyonlarca adet ile ifade edilen bu satışlarda, yazılım, parça, teknoloji ve patent gibi konularda büyük pay sahibi olan ülkenin Amerika olduğunu, sonra Koreli Samsung ve Çinli üreticilerin ise bu sistemi sonuna kadar kavradıklarını ve Amerika'nın tahtını zorladıklarını görüyoruz. Dünya ölçeğinde söz sahibi olmak adına, bu tabloda yer almamız gerektiği inkar edilemez bir gerçektir. 

Rusya'nın yerli yazılım ile işletilmeyen telefonların satışını ülkesinde yasaklamasının ana nedeni de bu teknolojilerin yerli olarak geliştirilmesinin önünü açmak hatta daha doğru bir deyimle, geliştirilmesini sağlamak adına, bağlayıcı ve zorlayıcı olmaktır. Çünki artık dünya, dijital medya üzerinden yönlendiriliyor ve yönetiliyor. Bütün teknolojij, silahlar ve cihazlar, uydu iletişimi ve gps sinyalleri ile çalışıyor...