Metallica Avrupa turnesi

Metallica Avrupa turnesi

Bilet ve albüm satış rakamları ile günümüzün en büyük metal gruplarından biri olan Metallica, 2018 yılında Avrupa’da gerçekleştirdiği turneye Türkiye’yi dahil etmemişti. Grup Türkiye’ye en son 2014 yılında gelmişti. Büyük bir açlık ile Metallica’yı beklemekteyiz.

Bugün yayımlanan yeni bir bildiri, Türkiye’nin Metallica’ya karşı olan isteğini kışkırtacak cinsten diyebiliriz. Grup 2019 yılında Mayıs ayında başlayacak ve 4 ay sürecek bir Avrupa turnesine çıkacağını duyurdu; ve bu turne kapsamında gerçekleşecek tüm konserler stadyumda yapılacak.

Metallica daha önce Türkiye’ye 5 defa geldi ve bu konserlerin tamamı stadyum konseri idi. Bu açıdan baktığımız zaman Türkiye’nin tekrar Metallica’yı misafir etmesi için önemli bir kıstasın gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

ABD'nin California eyaletinin James Hetfield tarafından kurulmuş bir heavy metal grubudur. Benimde büyük beğeniyle takip ettiğim bir metal grubudur ve Türkiyeye gelme ihtimallerini öğrenince heyecanım artmıştır. 

Metallica'nın ilk albümü Kill 'Em All 1983 yılında yayınlandı. Grup, 1986 yılında yayınlanan ve tüm zamanların en ilham verici thrash metal albümlerinden biri olarak görülen Master of Puppets albümü ile hayran kitlesini genişletmeye başladı.

Metallica, 1991 yılında yayınlanan Black Album olarak da bilinen kendi isimlerini taşıyan beşinci albümleri ile hem büyük ticari başarı hemde heavy metal tarihinin en başarılı albümlerinden birini yaptı.

2009 yılında Rock and Roll Hall of Fame tarafından onurlandırılan grup günümüze kadar toplam dokuz stüdyo albümü ve üç konser albümü yayımlamıştır. On Grammy ödülü bulunan Metallica Amerikan müzik tarihinde arka arkaya beş albümü Amerikan Billboard albüm satış listelerinde 1 numara olan ilk gruptur.

Şimdiden metalseverlere duyrulur...

Mesut Can Kurt