Yoga

Yoga

Yoga kelimesinin kökleri Sanskrit’çedeki YUJ ‘a dayanır. Yuj; bir, bütün, bütünde birleşme anlamına gelir.Yoga yaklaşık 50.000 yıl önce Hindistan'da ortaya çıkmış.  Hem bedeni, hem zihni, hem de ruhu çalıştırmak üzerine kurulmuş.

Yoga,  “bir sanat ve bilim olarak”; yolunda yapılan hiçbir çabanın boş olmadığı, kişinin tam bir bilinç içinde evrenle bütünleşerek yaşaması yoludur. Yoga bir din değildir,  tüm dinler, inançlar kişinin rengi, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun herkes içindir, uygulanabilir  ve tüm insanlığa ait bir felsefedir.

Yoga  baş  üstü duruşu yapmak , tam bacak açmak ya da  az bir miktar sebze ile beslenmek  değildir.Yoga evren ile birlik tamlık ,bütünlük huzur ve aynı anda tüm evrenle iletişim içinde bulunabilmek yöntemidir.

Modern hayattın karmaşasında Yoga ,insanlığa olağanüstü bir kaynak sunar . Bu kişinin varlığında bulunan özbenliğin keşfedilmesi ile gelişir. Çoğunlukla stres azaltma metodu olarak görünse de bunun haricinde fiziksel, zihinsel ve ruhsal planlarda çok büyük faydalar sunar. Örneğin Hatha Yoga ile vücudun ve zihnin tüm gerginliği ve sertliği alınır.Düzenli olarak yapılan Yoga çalışmaları kişinin bir şifa aracı olması, kişisel değişime, kişinin, başkalarını da dikkate alarak kalbin ve zihnin açılması yolu ile varlığın yüceltilmesi ve üstün öz değerlerine ulaşması mümkündür.

Yoga sadece esnemek değildir. Esnek bir vücut ve omurga Yoga'nın faydalarından biridir.Yoga sadece rahatlamak için değildir.Stresten arınma Yoga'nın faydalarından biridir.Sağlıklı bir omurga eklemlerin ve kemiklerin doğru yerlerinde olmasını sağlar.Bu da sağlıklı bir kas ve iskelet sistemine sahip olmak ,sağlıklı bir yaşlanma sürecine sahip olmak demektir.Yoga en etkili toksinlerden arınma yani detoks yöntemidir.Lenf sistemi vücudumuzun bağışıklık sisteminin en önemli parçasıdır.Lenf sistemi hücrelerden salınan atıkların toplanmasını ve bu toksinlerin vücuttan atılması için gerekli yerlere taşınmasını sağlar.Yani bedeni arındırır.

Yoga çalışmaları bağışıklıktan ve toksinlerin toplanıp atılmasından sorumlu olan lenf sisteminin etkin bir şekilde çalışması için bedenin ihtiyacı olan kas hareketlerini yapabilmeyi ve derin güçlü bir solunuma sahip olmayı sağlar.Yoga en etkili kişisel gelişim sistemidir.Doğru düzenli yoga uygulamaları insan varlığını  fiziksel,zihinsel  duygusal ve ruhsal tüm boyutlarda etkilenmekte tüm boyutları bütünleşmektedir.Tüm boyutların bütünleşerek uyumlu çalışması kişisel gelişimi temeli olan farkındalığı geliştirmektedir.Birey varlığının farklı boyutlarıyla ilgili farkındalığı geliştirmekte birey zihin ve duyguların neden olduğu uykudan uyanmakta gerçek özünü bulmakta kendisiyle bütünleşerek kendisi ve  canlı cansız tüm varlıklar ile barış içinde var olmaktadır .Düzenli ve doğru şekilde uygulanması ile mümkündür.

Yazan : Özlem KUL              @ozlemkulyoga