Sıradışı ve Güçlü bir Fitness Tekniği; PİLATES
Sıradışı ve Güçlü bir Fitness Tekniği; PİLATES

Sıradışı ve Güçlü bir Fitness Tekniği; PİLATES

‘’ Pilates  nedir ? ‘’  sorusuyla başlarsak eğer size Türkiye Cimnastik Federasyonu’ nun pilatese dair tanımını verebilirim. Pilates, zihin ve beden bütünlüğünü koruyarak ,  kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve genel olarak daha sağlıklı olabilmek için geliştirilmiş bir egzersiz yöntemidir. 

Bu egzersiz modelinin temelleri baş kahramanımız Joseph Hubertus  Pilates tarafından 1. Dünya savaşı zamanlarında, yaralanan , sakatlanan kişilerde uyguladığı yöntemlerle atılmaya başlanmıştır. Tabi ki Joseph Pilates’in çocukluğunda sahip olduğu raşitizm, astım gibi hastalıkları, sahip olduğu cimnastikçi bir baba ve natüropat anne de bu egzersiz yönteminin oluşmasında büyük etkiye sahip olgulardır. 

‘Peki  bu egzersiz yönteminin bana faydaları nelerdir?’ derseniz size uzun bir liste sunabilirim. Tanımda bahsettiğimiz güç ve esneklik, sağlıklı kemikler ,  eklemler , iyi bir kan dolaşımı , doğru nefesle birlikte güçlenmiş akciğerler,  gelişmiş duruş, dayanıklılık, denge, koordinasyon, vücuttaki ağrılarda azalma , stresten kurtulma , enerjik bir vücut ve çok daha fazlası… Yani pilates size vücudunuzu, dolayısıyla da hayatınızı kontrol edebilme yetisi kazandırır.

İşin en güzel kısmı da pilates herkes için tasarlanmıştır. Çocuklar, yaşlılar, atletler, dansçılar… 
Ama şunu unutmamalıyız ki, önemli olan bu faydaları elde edebilmek için istikrarlı ve düzenli  bir çalışma yapmaktır.
                                                                                                                                                Ayşenur Acar 
                                                                                                                               İnstagram: aysenuraca.r