Van Turu Başlıyor

Van Turu Başlıyor

Her hayal bir gerçeğe gebedir. Sınırlarını bilen insanın düşü, hakikatin rengindedir nihayetinde. Bizler bisiklete gönül vermiş sporcular olarak, gördüğümüz rüyanın peşinde uzun bir yola çıkıyoruz.

Hedefimizde önce, birbirinden büyülü güzelliklerle bezeli  Van gölü ve çevresi; sonra da Doğu'nun meçhul güzeli Erzurum var. İlk durağımız Van gölünün Bitlis sınırında yer alan Selçuklu yadigarı Adilcevaz olacak. Burada tur boyunca ev sahipliği yapacak sevgili Fatih ile buluşacağız. Adilcevaz aynı zamanda heybetli Süphan’ın da yurdu. Eğer zaman ve hava şartları izin verirse rotamızı zirvesine çevireceğiz. Ne de olsa dağcılık bir başka tutkumuz. 

Van gölü çevresinde yaklaşık 6 gün pedallayacağız. Bu zamanda Ahlat ve Adilcevaz’ın bağrında saklı tarihi hatıraları ziyaret edip, Süphan’ın gövdesinde izlerimizi bırakacağız. Bir başka gün Muradiye Şelalesi’nin gür sularında serinleyip Akdamar’ın hüzünlü hikayesinde bulacağız kendimizi. Nemrut krater göllerinde güneşi batırıp Van gölünün sakin sularına karşı kamp atacağız. 

Sonraki durağımız ise Erzurum olacak.  Şen şakrak Tortum şelalesinde eğlenip, Narman Peri Bacaları'nda hayallere dalacağız. Gökkuşağı Tepelerinin göz kamaştıran ahenginde şiirler devşireceğiz. Oltu'nun yüreği yumuşak taşlarından geçip Palandöken'in gölgesinde soluklanacağız. 
Bizi asıl heyecanlandıran ise, “yolculuğu anlamlı kılmak için ne yapabiliriz?” düşüncesi oldu. Madem bir hedef vardı öyleyse diğergam olmalı ve gittiğimiz yerlere bizden birer hatıra birakmalıydık.

Sonunda “Köy Çocukları Okuyor” sloganıyla sosyal medyada bir duyuru da bulunduk. Öyle güzel geri dönüşler oldu ki, hazırlıksız yakalandık diyebilirim. Onca kitap, onca hediye, onca umut, onca vefa... Bu kadar yoğun destekleri götürmek için ise kendi eşyalarımızdan fedakarlık yapıyoruz şimdi. Nihayetinde bir çocuğun tebessümü bile her şeye değer. Varsın bir iki tişörtümüz eksik olsun. Adilcevaz'ın sayın  Belediye Başkanı ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile iletişime geçtik sağ olsunlar yardımcı olacaklarını söylediler. Böylece en kısa yoldan en doğru yerlere bu emanetleri ulaştırabileceğiz. 

10 gün sürecek olan turumuzda 800 km’lik parkuru demir atlarımızla kat edeceğiz. Güzel ülkemizin harikalarını bisikletlerimizle keşfedecek ve kaydedeceğiz. Yolculuk boyunca bize yardımcı olmak isteyen ve can-ı gönülden ev sahipliği yapacak olan Fatih İkibeş kardeşime, Süphan Dağcılık Kulübü ailesine, Patika Bisiklet Topluluğu üyelerine çok teşekkür ederiz. Umarım kazasız belasız bir tur yapar 10 günlük serüveni değerli doğa ve bisiklet severlerle keyifli bir şekilde paylaşırız.