Aşkımız Eski Bir Roman

Aşkımız Eski Bir Roman

Heyecanla kitap yazmasını beklediğim yazarlardan biridir Ahmet ÜMİT. Günümüze kadar yazmış olduğu kitapların çoğu polisiye niteliği taşır. Eylül 2019 ‘ da yayınlanan kitabı “Aşkımız Eski Bir Roman” da polisiye şaheserlerinden biri diyebilirim.

Daha önce okuyanlarınız varsa bilirler Başkomser Nevzat’ı. Bir çok polisiye romanına konuk olmuş en özel karakteridir yazarın. Aşkımız Eski Bir Roman kitabında da baş köşeyi almış durumda Başkomser Nevzat. Tabii ki yine ekibiyle beraber ; yani Zeynep ve Ali’ yle birlikte. Yalnız bu sefer bir roman değil 3 öyküden oluşan bir kitapla geri döndü Ahmet Ümit; ama tabir-i caizse tadından yenmez dedikleri üç öykü ile birlikte.

Kitaba da ismini veren “Aşkımız Eski Bir Roman” isimli öykü ile başlıyor macera. Edebiyata gönül vermiş bir adam otel odasında ölü bulununca ve onu öldüren kişinin de Agatha Christie’ ye tıpatıp benzeyen bir kadın olduğu kameralardan görülünce işler sarpa sarmaya başlıyor. Deneyimli ekip başlıyor araştırmaya. Edip beyin eski ve yeni karısından doktoruna, baldızından Hugo denen adama kadar herkesi tek tek sorguluyor. Katil bulunuyor mu derseniz cevap öykünün sonunda her zamanki gibi…

İkinci öyküsü “Overlokçu Kız” İstanbul’ un keşmekeşinde ekmek kavgasında olan ve bir gece cesedi çalıştığı konfeksiyonda bulunan Gülseren ve katil zanlısı  kardeşi Gülabi’ nin öyküsüdür. Deneyimli Başkomserimiz Nevzat Bey olayın altında bir bit yeniği olduğunu düşünerek ekibiyle birlikte başlıyor araştırmaya. Gülabi’ nin serseri arkadaşlarını, Gülseren’ in ninesini,iş yeri sahibini, kan davalı oldukları aileyi… Ancak bulunan kanıtlar Gülabi’ nin şüphesiz suçlu olduğuna götürüyor polislerimizi. İçine sinmeyen Nevzat Başkomser bu durur mu? Tabii ki durmuyor. Allem ediyor kallem ediyor ve davayı başarılı bir şekilde çözüyor yine. Suçlunun kim olduğunu söylemeyeceğim tabii ki.

Kitabın son öyküsü olan “Sergey Nikolayeviç Jerkovski’ ye Ne Oldu” kitabın en enteresan sonla biten öyküsü bana göre. Rusya’ dan Türkiye’ ye sevdiği kadını kızıyla birlikte almaya gelen meşhur doktor bir anda sırra kadem basıyor. Sevdiği kadın ise evinde ölü bulunuyor. Kadın halihazırda eşi olan adam tarafından öldürülüyor. Bu en başında belli ; çünkü eşi bir not bırakarak intihar ediyor. Bizim meşhur doktor ise birçok kişi tarafından aranıyor. Kızını kanserden kurtarmaya çalışan Osman Uzunkürek’ ten tutun da Rusya Hükümeti’ ne kadar herkes peşinde doktorun. Olayın başından beri peşinde olan Başkomser Nevzat ve ekibi Jerkovski’ yi bulmaya çalışırken bir de istihbarat dahil  oluyor olaya. Girmedikleri yer , başvurmadıkları adam kalmıyor. Tam çıkmaza girdikleri anda bir mahallede yalnız başına yaşayan , mahalleli tarafından delirdiği düşünülen Şahende hanım derman oluyor bizim ekibe.

Başından sonuna kadar elinizden düşürmeden okuyacağınız üç polisiye öyküsü ve  size önceki kitapları da merak ettirecek karakter Başkomser Nevzat. İyi ki başlamışım diyeceğinize eminim . Keyifli okumalar.

Tuğba SOYUTÜRK.