Redmi Note 9 Pro

Redmi Note 9 Pro

64 Mega Pixele ulaşan dörtlü profosyonel kamera ile karşımıza çıkan yeni ve iddiası devam eden Redmi Note 9 Pro; iddiası devam eden diyoruz zira Xiaomi Redmi Note modelleri bugüne kadar 110 milyon adetten fazla satılmış durumda. Meşhur markaların amiral gemilerine meydan okuyan Redmi serisi, fiyat olarak ise meşhur markaların ucuz serilerine denk geliyor. 

Qualcomm Snapdragon 720G Yüksek performanslı sekiz çekirdekli işlemci kullanan model, 2.3GHz'ye kadar işlemci hızı ve Adreno 618 grafik işlemcisi ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. 64 ve 128 GB depolama alanı ve 6 GB RAm ile iki ayrı model olarak satışa sunulmuş durumda. 5020mAh Dahili Sabit Lityum İyon Polimer Pil  ve USB Type-C dönüşümlü bağlantı noktası 30W hızlı şarjı destekliyor. 33W hızlı şarj cihazı kutu içeriğinde sunuluyor. Bu güç telefonu 1 saat içerisinde şarj edebiliyor. Bağlantı tarafında ise telefon Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 ve NFC desteğine sahip.

6.67" ekran büyüklüğü, sunan model, 2400 x 1080 FHD+ çözünürlüpe ve 1500:1 kontrast oranına, düşük mavi ışık sertifikasına sahip, Corning Gorilla Glass 5 bir ekrana ile kullanıcılarını karşılıyor. Cihaz ön ve arka yüzünde Gorilla Glass 5 ile çizilmelere karşı tedbir alınmış olarak üretilmiş. Kapasitif, çoklu dokunmaya duyarlı ekran ise; çoklu görevlerde daha etkili çalışıyor.

64MP AI Dörtlü Kamera seti; 64MP ultra yüksek çözünürlüklü ana kamera, 8MP ultra geniş açılı kamera, 5MP makro kamera ve 2MP derinlik sensörü ile bizi karşılıyor ve f/1.89 ana kamera ile gece çekim yapmanız mümkün iken 108 derecelik geniş açı ile yakından tam boy mimari çekimler yapmanız, yada hikayenin tamamını kadraja katmanız mümkün. Ayrıca Belge Modu ile, evraklarda tarama ve düzenleme yapma imkanı sunuyor. 16 MP olan ön kamera ile, Panorama selfie yaparken, Avuç içi hareketini  deklanşör olarak kullanmanız mümkün. Akıllı AI siluet algılama, Ön kamera HDR, Ön yüz flaşı, Yüz tanıma, AI Güzelleştirme, AI portre modu, AI manzara algılama, ...

Güvenlikte ise yeni teknikler mevcut. Yana monteli parmak izi sensörü ile doğal tutuş esnasında telefon kilidini açmak mümkün. Ayrıca akıllı AI Yüz tanıma modu ilede kilit açmak mümkün. 209 gram ağırlığındaki telefon, 8.8 mm kalınlığa sahip. 

Bizim fikrimize gelince, bu kadar çok ve güzel özelliği, şu anda 3,000 TL civarına sunan bu cihaz, gerçek bir fiyat perfprmans cihazı olmayı hak etmektedir. Fiyatı 10,000 TL'yi bulan ya da geçen modeller ile yarışabilecek bir cihaz üretmiş Mi mühendisleri. Redmi Note modellerinin 2019 yılının son çeyreğine kadar 110 Milyondan fazla satmış olması bunun en önemli göstergesidir bizce.  Daha ayrıntılı bilgiye Mi Türkiye'den ulaşabilirsiniz. ( https://www.mi.com/tr/redmi-note-9-pro/ ) 

Birol KURT

birolkurt@gmail.com