Noel Baba yani Aziz Nikola Geldi 2020...

Noel Baba yani Aziz Nikola Geldi 2020...

Her yılbaşı tartışmalar başlar, gerçi tartışmamız hatta tartışırken de tam ortadan ikiye bölünmemiz için illa bir sebep buluruz ama yeni yıl da buna vesile oluyor sadece onun suçu değil.

Yeniyıl kutlamalarını kana bulayanlara söyleyecek söz bulamıyoruz elbette, terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Ama benim sosyal medya hesabım bu mevsimde Noel Baba'nın aslında Hıristiyan ve Papaz olduğu, yılbaşı ile Noel Baba'nın ilgisi olmadığını, paylaşan çok bilenlerle doluyor

Noel Baba yani Aziz Nikola

Adından da anlaşıldığı gibi Noel Baba Hıristiyan, beni hiç ilgilendirmez ama çok bilenlere hatırlatmak için; Noel Baba doğduğunda daha İslamiyetin insanlığa gönderilmesine 250 yıl varmış ! Yani Noel Baba yaşadığı dönemdeki son semavi dine inanmış. Bizim de hemşerimiz sayılır. Fethiye doğumludur, bildiğiniz Fethiye-Muğla, hayatıda Muğla-Fethiye ve Antalya-Kaş civarında geçer. Roma imparatorunun hristiyanlara yaptığı zulümlerden Bursa-İznik'tede bulunmuştur. Hristiyanlığın ilk yıllarındaki sıradan azizlerden biri olmasına rağmen iyi kalpliliği ve cömertliğiyle ünlenmiş. Öldükten sonrada yine Fethiye'de gömülmüş, daha sonra istilalardan korumak için mezarı Kaş'a taşınmış, en son 1087 yılında İtalyan denizciler kemiklerini İtalya-Bari'ye götürüp adına bir Bazilika yapmışlar. 

Merak edenler Muğla-Fethiye'de bulunan Gemiler Adasını gezip daha detaylı bilgi sahibi olabilir


Dipnotlar:
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz" 1992-Uğur MUMCU

Yazan : Seçkin ERBİL